Polski kapitał w polskich bankach
Podstawowym celem Narodowego Banku Polskiego powinno być wprowadzenie jak największej ilości polskich papierów wartościowych do obiegu europejskiego – twierdzi ekonomistka
Obecny kryzys finansowy i gospodarczy wymaga przemyślenia założeń polityki rozwoju gospodarczego Polski. Punktem wyjścia dotychczasowego modelu jest teza o braku kapitału krajowego, który musi być importowany z zagranicy. Logiczną tego konsekwencją stała się sprzedaż instytucji finansowych inwestorom zagranicznym z założeniem, że dokapitalizują oni swoje banki córki i zagwarantują rozwój rynku kredytowego.
Obecny kryzys i postępująca renacjonlizacja systemów finansowych ukazała ograniczenia polityki opartej głównie na refinansowaniu przez banki zagraniczne. Rodzi się zatem pytanie, skąd banki krajowe mogą pozyskiwać kapitał?
Emisja papierów wartościowych
Opieranie się jedynie na oszczędnościach osób prywatnych i przedsiębiorstw jest niewystarczające, aby pokryć potrzeby inwestycyjne. W rozważaniach o źródłach kapitału – import z zagranicy i oszczędności krajowe – brakuje głównego elementu, jakim jest emisja papierów wartościowych zabezpieczonych kapitałem własnym banku oraz tytułami własności jego klientów.
Pouczające są doświadczenia Bundesbanku, który przez lata opierał emisję marki na wekslach małych i średnich przedsiębiorstw produkujących na eksport
Stanowi to najważniejsze źródło generacji kapitału w tzw. krajach zachodnich. Papiery te służą równocześnie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta