Czasem pracownik w delegacji nie dostanie diety
Za czas podróży odbywanej w związku z wykonywaniem zadań zleconych przez szefa zatrudnionemu przysługuje zwrot kosztów. Wysokość tych należności zależy m.in. od tego, czy wyjazd jest krajowy czy zagraniczny. Jednak posiłki w cenie pobytu wykluczą zapłatę diety
O tym, że trudno sobie obecnie wyobrazić dynamicznie działające przedsiębiorstwo, które nie wysyła pracowników w podróże służbowe w kraju czy choćby na teren całej Unii Europejskiej, nie trzeba nikogo długo przekonywać. Takie wyjazdy oznaczają wydatki. Pracownik je, śpi, przemieszcza się, a wszystko to oznacza koszty. Skoro to pracodawca wysyła podwładnego, by wykonywał zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy, lub poza stałym miejscem pracy, takiej osobie przysługują należności na pokrycie wydatków związanych z podróżą. Tak też wynika z art. 775 § 1 kodeksu pracy (k.p.). Ile zatem kosztuje taki wyjazd?
Prezentacja w Poznaniu...
Wysokość oraz warunki zwrotu kosztów delegacji krajowej pracownika państwowej lub samorządowej jednostki sfery budżetowej określa rozporządzenie z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.).
Dla pozostałych pracowników wysokość należności określa się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania, a jeżeli takie nie obowiązują, to w umowie o pracę. Postanowienia takich przepisów wewnętrznych nie mogą ustalać diet w wysokości niższej niż ta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta