Jak bez aplikacji oraz egzaminu zostać adwokatem i radcą prawnym
Od dzisiaj zaczyna obowiązywać nowelizacja ustaw regulujących profesje prawnicze, która otwiera nowe drogi do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza
Poprzednio obowiązujące przepisy ułatwiające zdobycie uprawnień kwalifikowanego prawnika uchylił Trybunał Konstytucyjny. Nowe, uchwalone przez parlament 20 lutego 2009 r., zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw nr 37 z 10 marca (poz. 286). Precyzują, zgodnie z wytycznymi TK, wymagania dotyczące kwalifikacji oraz przede wszystkim niezbędnej praktyki prawniczej, które zastępują odbywanie aplikacji i zdawanie egzaminu zawodowego. Przedstawiamy te warunki, informujemy, jakie dokumenty trzeba zgromadzić, omawiamy procedurę uzyskiwania wpisu na listę adwokatów czy radców oraz możliwości odwołania się od negatywnej decyzji władz samorządu.
Jakie warunki trzeba spełnić
Generalne wymagania ustawowe, które trzeba spełnić, by zostać adwokatem/radcą prawnym, nie zmieniają się. Należy:
∑ mieć nieskazitelny charakter i dotychczasowym zachowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu,
∑ korzystać w pełni z praw publicznych oraz mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
∑ ukończyć wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskać tytuł magistra lub też zagraniczne studia prawnicze uznane w Polsce.
Czwartym warunkiem, od którego są wyjątki (jakie – przedstawimy niżej), jest odbycie aplikacji adwokackiej/radcowskiej i zdanie egzaminu adwokackiego/radcowskiego.
Adwokatem lub radcą mogą zatem bez stosownej aplikacji oraz zdania końcowego egzaminu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta