Stosunek pracy z wójtem nawiązuje przewodniczący rady gminy
Do obowiązków przewodniczącego należy zapoznanie wójta m.in. z obowiązującym go czasem pracy, terminami wypłaty wynagrodzenia czy ze sposobem potwierdzania obecności w pracy
Do 2002 r. o tym, czy wójt wykonywał swoje obowiązki w ramach stosunku pracy czy społecznie, decydował statut gminy. Obecnie wraz z wyborem na stanowisko wójta obligatoryjnie łączy się zatrudnienie.
W przeszłości pojawiały się wątpliwości, kto jest pracodawcą wójta: gmina, rada gminy czy urząd gminy. Aktualnie obowiązująca ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości. Pracodawcą wójta jest urząd gminy (art. 8 ust.1).
Pracodawca, czyli kto
Jako jednostka organizacyjna urząd nie może jednak bezpośrednio (per se) wykonywać czynności z zakresu prawa pracy. Zgodnie zatem z art. 31 kodeksu pracy (dalej k.p.) czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje zań osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Osobą zarządzającą urzędem gminy (kierownikiem urzędu) jest wójt (art. 33 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym). Z uwagi na zakaz zawierania czynności prawnych z samym sobą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta