Odzyskaj VAT z faktury niezapłaconej przez kontrahenta
Sprzedaliśmy towar, wystawiliśmy fakturę, odprowadziliśmy VAT. Ale kontrahent nie zapłacił. Co zrobić? Skorzystać z ulgi na złe długi
To szansa na odzyskanie podatku dla firm, które mają problemy z nierzetelnymi klientami. Aby skorzystać z ulgi na złe długi w VAT, nie muszą już spełniać warunków z ustawy o CIT (lub ustawy o PIT) pozwalających na zaliczenie wierzytelności do kosztów w podatku dochodowym. Od 1 grudnia 2008 r. do uznania wierzytelności za nieściągalną wystarczy, że kontrahent nie zapłacił przez 180 dni. Ale jest jeszcze kilka innych warunków.
Korekta po pół roku
Ulga na złe długi to możliwość odzyskania VAT zapłaconego fiskusowi po wystawieniu faktury, która nie została uregulowana przez kontrahenta. Mówi o tym art. 89a ust. 1 ustawy o VAT. Wynika z niego, że podatnik ma prawo skorygować VAT należny od dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, jeśli uprawdopodobni nieściągalność wierzytelności. Będzie to możliwe, gdy należność nie zostanie uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Jeśli więc dłużnik nie zapłacił nam przez pół roku, możemy skorygować VAT, nawet jeśli nie podjęliśmy żadnych działań, aby ją wyegzekwować.
Dłużnik musi być czynny...
VAT można odzyskać tylko z faktury dokumentującej sprzedaż na rzecz zarejestrowanego, czynnego podatnika VAT. Nie skorzystamy z ulgi, jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta