Sprawdź, czy wiesz, ile dni ma miesiąc
Skuteczność czynności prawnej czy możliwość dochodzenia praw przed sądem zależy od dochowania terminów. Czasem nawet najmniejsze opóźnienie może mieć negatywne skutki
Czas na wydanie świadectwa pracy czy rozwiązanie angażu z winy podwładnego jest określony przez przepisy prawa. Jak jednak liczyć go prawidłowo? Jeśli chodzi o ogólne zasady dotyczące terminów, to niestety nie są one w sposób szczególny uregulowane w kodeksie pracy. A to oznacza, że trzeba spojrzeć, co kodeks cywilny mówi o tych kwestiach. Wskazuje na to art. 300 kodeksu pracy (k.p.). Zgodnie z nim w sprawach nieunormowanych w przepisach prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Kiedy wyznacznikiem są dni...
Jeśli termin oznaczony jest w dniach, to kończy się on z upływem ostatniego z nich. A ten rozumiany jest tutaj w sposób astronomiczny. Co to oznacza? Tyle, że jeśli termin upływa 2 stycznia 2009 r., to koniec tego terminu przypada 2 stycznia 2009 r. na godzinę 24. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym ono wystąpiło. Jest to zgodne z art. 111 § 2 kodeksu cywilnego (k.c.).
W razie wątpliwości trzeba stosować wykładnię przepisów przychylną dla pracownika. Jeśli np. pracodawca doręcza pracownikowi dwutygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę 7 marca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta