O czym pamiętać, zawierając umowę najmu lokalu
Firma, która często zmienia miejsce działalności, nie potrzebuje lokalu na własność – może go wynająć. Powinna jednak wiedzieć, jak sporządzić korzystną dla siebie umowę, a zwłaszcza, jakie terminy w niej określić
Postaramy się dziś podpowiedzieć czytelnikom, o czym powinni pamiętać, wynajmując lokal na potrzeby działalności gospodarczej. Zajmiemy się zwłaszcza sytuacją prawną najemcy (czyli tego, kto rzecz od kogoś wynajmuje). Jest kilka spraw, o które powinien on zadbać, aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy.
Określ przeznaczenie
W umowie warto zastrzec, jaki jest cel najmu. Innymi słowy, najemca deklaruje, że chodzi mu o lokal na potrzeby działalności gospodarczej, że będą w nim przebywać jego pracownicy, że potrzebuje tyle a tyle gniazdek elektrycznych, odpowiedniego oświetlenia itd. Dzięki temu jego sytuacja będzie o wiele lepsza wówczas, gdy okaże się, iż wynajęte pomieszczenia nie spełniają jego oczekiwać (bo np. jest zbyt ciemno, by mogli w nich przebywać pracownicy).
Ile to potrwa
Strony powinny rozważyć, czy kontrakt zawierają na czas nieokreślony, czy też jego termin z góry oznaczają. Z kilku powodów. Ma to np. znaczenie dla określenia zasad ewentualnego rozstania się z kontrahentem. Ogólna reguła naszego prawa jest bowiem taka, że wypowiadać wolno tylko kontrakty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta