Trzymajcie się, chłopaki
Mężczyźni to słabsza płeć – twierdzą izraelscy naukowcy. Sprawiają kłopoty już w łonie matki, a potem jest jeszcze gorzej: częściej chorują i krócej żyją. Zatrucie środowiska sprawia, że trudno jest nawet począć chłopca
Położne od zawsze powtarzają, że chłopiec „w drodze” oznacza kłopoty. Matki kłopotliwych synów często rozumieją przez to bójki na podwórku czy wagarowanie. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że chodzi o coś zgoła innego: powikłania w życiu płodowym, wcześniactwo i chorowitość przez całe życie. Miażdżący cios mitowi męskości zadali izraelscy badacze, którzy prześledzili losy kilkudziesięciu tysięcy noworodków obydwu płci. Wyniki nie wypadły dla panów pomyślnie.
Wrażliwi z natury
– Generalnie chłopcy są bardziej wrażliwi w życiu płodowym, a ta wrażliwość przenosi się na całe życie – mówi kierujący badaniami prof. Marek Glezerman z Uniwersytetu w Tel Awiwie. – Mężczyźni z reguły krócej żyją, są bardziej podatni na infekcje i mają mniejsze szanse niż kobiety na zwalczenie choroby. Mówiąc krótko, są słabsi.
Przeciętna Polka ma szansę dożyć średnio osiemdziesiątki, a Polak – zaledwie 71. roku
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta