Widok dzikich turni
Po rewolucji lat 1905 – 1907 bazą dla działalności Piłsudskiego stała się Galicja. Zamieszkiwał w Krakowie przy ulicy Topolowej. Nowe otoczenie oraz warunki pracy oznaczały konieczność budowania nowej struktury i, niemal od podstaw, pozycji politycznej.
Doświadczenia rewolucji oraz rewolta w szeregach PPS przywiodły go do przekonania, że najważniejszym celem jest budowa zrębów własnej siły zbrojnej. Program ten zakładał, że jej zadaniem będzie wywołanie powstania w Królestwie, a jego przygotowanie zajęło mu kilka kolejnych lat.
Kolejnym wymogiem sytuacji stało się uzupełnienie zespołu współpracowników o nowych ludzi, wyjście poza kręgi socjalistyczne, wykorzystanie środowisk, które mogły prowadzić w Galicji legalną działalność i sprzyjały programowi irredenty (niepodległości i zjednoczenia ziem polskich). Poszukiwał ich nie tylko w Krakowie i Lwowie, ale także w Zakopanem, gdzie często przebywał ze względu na stan zdrowia.
W 1906 roku osiadł w Krakowie również jego brat Bronisław, z którym nie widział się od 16 lat. Zamieszkał na drugim piętrze tego samego domu przy ulicy Topolowej. On także korzystał z możliwości wypoczynku, ale dzielił go hojnie z zainteresowaniami etnograficznymi. To Bronisławowi zawdzięcza stolica Podhala powstanie „Rocznika Podhalańskiego” oraz Sekcji Ludoznawczej Towarzystwa Tatrzańskiego, a także wartościowe zbiory tamtejszego muzeum.
ZAPRAWA DO WALKI Do zbrojnego powstania proletariatu dojść nie można bez poprzedniego długiego okresu wyszkolenia proletariatu w walce, jego ubojowienia i zaprawienia do walki (...) akcja taka musi być prowadzona planowo, a ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta