Po wymianie urządzenia z wadą kontynuujemy odpisy
W razie wymiany wadliwego środka trwałego na nowy suma odpisów amortyzacyjnych od nowego i wymienionego środka trwałego nie powinna przekroczyć pierwotnej wartości początkowej
W praktyce gospodarczej często zdarza się, że maszyny lub urządzenia o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, zaklasyfikowane jako środki trwałe, ulegają uszkodzeniu w czasie, gdy są objęte gwarancją. Gdy nie jest możliwa naprawa urządzenia, konieczna jest wymiana wadliwego środka trwałego na nowy. Przepisy ustawy o CIT nie precyzują jednak, jak w takiej sytuacji amortyzować wymieniony środek trwały.
Są dwa rozwiązania
Biorąc pod uwagę, że w założeniu wymiany gwarancyjnej wymieniony towar jest ekwiwalentem towaru wadliwego, najbardziej uzasadnione jest kontynuowanie odpisów amortyzacyjnych dokonanych od wadliwego środka trwałego. Jest to bowiem środek trwały nabyty na tej samej podstawie co uprzednio wadliwy, tożsamy co do rodzaju i służący realizacji tych samych celów gospodarczych.
Jako alternatywne rozwiązanie wskazuje się, by w momencie, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta