Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy spółki mogą odzyskać nienależny podatek od aportów

02 kwietnia 2009 | Dobra firma | Arkadiusz Bakowski Małgorzata Dankowska

Spółki kapitałowe, które po wejściu Polski do Unii Europejskiej do końca 2008 r. otrzymały w postaci aportu przedsiębiorstwo innej spółki, występują do organów podatkowych z wnioskami o zwrot nadpłaconego PCC. Niestety, uzyskują decyzje odmowne. Czy słusznie?

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w brzmieniu obowiązującym do końca 2008 r. przewidywała, że podatkowi temu podlega m.in. zmiana umowy spółki w wyniku otrzymania aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W konsekwencji spółka, która otrzymała taki wkład niepieniężny, odprowadzała do urzędu skarbowego 0,5 proc. PCC od kwoty podwyższenia kapitału zakładowego. W praktyce, mimo pozornie niskiej stawki podatku, płatności z tego tytułu sięgały niekiedy nawet wielu milionów złotych.

Tak było m.in. w wypadku restrukturyzacji grup kapitałowych, polegających na wniesieniu aportem przedsiębiorstwa jednej spółki do innej spółki z grupy, popularnych w Polsce do końca 2006 r. Ich przyczyną były m.in. korzystne uregulowania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które umożliwiały zwiększenie wartości początkowej aktywów wnoszonych aportem do wysokości ich wartości rynkowej, co dawało możliwość ujawnienia tzw. cichych rezerw, bez konieczności ich opodatkowania w momencie wniesienia wkładu.

Niezgodność z dyrektywą

Po restrukturyzacji i dokładniejszej analizie przepisów spółki rozpoczęły spór z organami podatkowymi co do zasadności pobrania podatku od aportów przedsiębiorstw. Kością niezgody jest art. 7 ust. 1 dyrektywy kapitałowej (69/ 335/EWG), który w swym brzmieniu z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8283

Spis treści
Zamów abonament