Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko odpisy podstawowe są kosztem firmy

02 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Konrad Piłat

Gdy pracownik poniesie straty w związku z klęską żywiołową lub innym zdarzeniem losowym, to może wystąpić do pracodawcy o zapomogę. Jest ona zwolniona od podatku do kwoty 2280 zł. Jest to limit roczny

Z przepisów o podatku dochodowym wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Kosztem są jednak:

- podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy,

- odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej ZFŚS) obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.

1000,04 zł tyle w 2009 r. wynosi odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych za jednego pracownika

Kto tworzy, kto nie musi

Decydujące są więc postanowienia ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Co do zasady fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Zakłady pracy, w których załoga jest mniejsza, mogą go tworzyć, przeznaczając na ten cel coroczne odpisy, lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe.

U pracodawców zatrudniających więcej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty układ zbiorowy pracy może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8283

Spis treści
Zamów abonament