Ustalamy odprawę ze zwolnień grupowych
Gdy pracownik długo choruje przed utratą posady, pieniądze na odchodne wyliczamy mu z tych trzech miesięcy, w których jeszcze otrzymywał pensję za pracę
– Pracownikowi należy się dwumiesięczna odprawa ze zwolnień grupowych. Jego wynagrodzenie wynosi: 1400 zł + do 70 proc. premii regulaminowej + dodatek funkcyjny (300 zł) i premia uznaniowa (w różnej wysokości, przeważnie do 300 zł). Długo chorował: 12 dni w styczniu, cały luty i marzec, a umowa rozwiąże się z końcem kwietnia. Jak w tej sytuacji wyliczyć prawidłowo odprawę? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Tak wynika z art. 8 ust. 3 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Zatem należy zastosować przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.), dalej rozporządzenie.
Wszystkie elementy
Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu urlopowego, a więc i odprawy należy brać pod uwagę wszystkie stałe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta