Czynny żal: identyczne przewinienie, ale różne konsekwencje
Instytucja czynnego żalu powinna mieć zastosowanie także w razie naruszenia przepisów prawa dewizowego – pisze wspólniczka ITCI sp. z o.o.
Zachodzącym ostatnio zmianom w szeroko rozumianym prawie gospodarczym nie można odmówić korzystnego wpływu na obrót gospodarczy lub znaczne jego ułatwienia. Niedawne retusze prawa dewizowego, kodeksu spółek handlowych czy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obniżają koszty podjęcia lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Wciąż jednak widoczny jest brak konsekwencji ustawodawcy, co na przykład ilustruje wpływ zasad przewidzianych przez przepisy kodeksu karnego skarbowego na inne obowiązki prawno-podatkowe, np. instytucją czynnego żalu.
Przepisy rozporządzenia ministra finansów w sprawie sposobu, zakresu i terminów wykonywania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego oraz przedsiębiorców wykonujących działalność kantorową obowiązku przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (DzU z 2007 r. nr 183,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta