Zwolnienie lekarskie nie chroni przed dyscyplinarką
Przepisy prawa pracy przewidują ochronę pracownika przed wypowiedzeniem ze strony pracodawcy w okresach jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nie oznacza to jednak, że pracownika w ogóle nie wolno pozbyć się z zakładu
Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy przykładowo urlopu (nie tylko wypoczynkowego, ale i macierzyńskiego, wychowawczego czy bezpłatnego) czy też okresu przebywania na zwolnieniu lekarskim. Należy jednak pamiętać, że ma ona charakter czasowy, co oznacza, iż po upływie przewidzianych w kodeksie pracy okresów pracodawca ma prawo dokonać wypowiedzenia umowy o pracę. Sytuacje te dotyczą zakazu wypowiedzenia umowy.
Jednostronna czynność
Czym innym jest jednak tzw. zwolnienie dyscyplinarne – następuje ono bowiem bez zachowania okresu wypowiedzenia, w wyniku jednostronnej czynności pracodawcy. Przy zaistnieniu określonych przesłanek pracodawca może rozwiązać w ten sposób każdą umowę (każdy jej rodzaj), z każdym pracownikiem i w każdym czasie (np. w czasie urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia lekarskiego).
Zgodnie z art. 52 kodeksu pracy (k.p.) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
- ciężkiego naruszenia przez niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta