Od posiadania nieruchomości płacimy tyle, ile ustaliła rada gminy
Przedsiębiorca będący właścicielem budynku lub jego części musi pamiętać o zapłacie podatku. Powinien to zrobić z pierwszym dniem miesiąca następującego po tym, w którym nabył tytuł prawny lub gdy wszedł w jego posiadanie
Chodzi o podatek od nieruchomości. Przedmiotem opodatkowania są grunty; budynki lub ich części; budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mówi o tym art. 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.).
Natomiast zobowiązanymi do zapłaty podatku od nieruchomości są właściciel, użytkownik wieczysty, samoistny posiadacz, a w niektórych przypadkach – posiadacz zależny nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Kiedy trzeba iść do urzędu
Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z 1 stycznia roku następującego po tym, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Oznacza to, że jeżeli kupujący nabędzie nieruchomość 17 kwietnia 2009 r.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta