Kiedy składnik majątku jest odrębnym środkiem trwałym
Gdy podatnik kupuje dodatkowe urządzenie, którego jednostkowa wartość przekracza 3500 zł, i może ono współpracować z wieloma innymi, stanowi samodzielny środek trwały
Jeden z czytelników prowadzi firmę budowlaną. Kupiła ona szalunki, za które otrzymała fakturę w wysokości netto 8000 zł oraz podpory do szalunków zafakturowane osobno o wartości 4500 złotych netto. Czytelnik zastanawia się, jak należy zakwalifikować te zakupy w ewidencji środków trwałych: łącznie czy każdy z nich będzie stanowił odrębny środek trwały? Nie wie też, do jakiej grupy środków trwałych należy je zakwalifikować (rodzaj KTŚ)?
Tylko zdatne do użytku
To, czy szalunki i podpory do nich stanowią odrębne środki trwałe, zależy od tego, czy spełnione są warunki z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu tego wynika, że amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta