Nie zapłacisz składek na Fundusz Pracy, jeśli przyjmiesz bezrobotnego po pięćdziesiątce
Już niebawem, od 1 lipca, pracodawcy za niektórych podwładnych nie będą płacić wszystkich składek. Pozwoli to na zmniejszenie wydatków związanych z zatrudnieniem
Taką redukcję kosztów zatrudnienia osób po 50. roku życia oraz jednocześnie zachętę do nawiązywania z nimi stosunku pracy przewiduje obowiązująca już nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Część jej przepisów zacznie obowiązywać właśnie 1 lipca (większość zmian weszła w życie 1 lutego tego roku). Wspomniane ulgi to także efekt wchodzących od lipca w życie zmian w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Czasowe zwolnienie...
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne, jeśli zatrudnią na podstawie umowy o pracę osoby po 50. roku życia, zostaną czasowo zwolnieni z obowiązku opłacania za nie składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Nie będą musieli dokonywać takich opłat przez 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę z tymi osobami.
Jest jednak warunek. Tacy pracownicy w ciągu 30 dni przed zatrudnieniem muszą być zarejestrowani jako bezrobotni w powiatowym urzędzie pracy. I jeszcze jedna istotna kwestia. Z takiego zwolnienia będą mogły korzystać firmy tylko wtedy, gdy zatrudnią wspomniane osoby po 30 czerwca 2009 r. Jeśli jednak podpiszą z nimi umowę choćby o dzień wcześniej, np. właśnie 30 czerwca, we wtorek, to już nie będą miały prawa do wspomnianej ulgi.
PrzykładFirma w maju
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta