Co z sukcesją przy kupnie firmy
Nabywcy przedsiębiorstw mają problem z odliczeniem VAT z faktur wystawionych jeszcze na poprzedniego właściciela. Brakuje bowiem wyraźnego przepisu zapewniającego im sukcesję podatkową
Dotyczy to także nabywców zorganizowanej części przedsiębiorstwa, np. linii produkcyjnej czy innych maszyn i urządzeń. A wszystko przez lukę prawną w ordynacji podatkowej.
Okazuje się, że żaden przepis ordynacji – ani art. 93 i art. 93a – 93c, ani cały jej rozdział 14 mówiący o prawach i obowiązkach następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych – nie mówi, jak należy traktować na gruncie podatkowym nabycie przedsiębiorstwa w całości lub jego zorganizowanej części, jeśli dochodzi do tego na podstawie zwykłej umowy kupna-sprzedaży. W efekcie przedsiębiorcy nie wiedzą, czy nabywca ma możliwość rozliczenia faktur VAT oraz faktur korygujących, gdy wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego dotychczasowe prawa i obowiązki zbywcy. To znaczy, czy może np. odliczyć VAT naliczony.
Nie ma żadnego przepisu, który w sposób jednoznaczny mówiłby o sukcesji podatkowej przy nabyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Owszem, jest w ordynacji podatkowej regulacja, która odnosi się do nabywcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta