Aport opodatkowany od kwoty brutto czy netto?
Jaką przyjąć podstawę opodatkowania dla czynności wniesienia aportu, np. maszyny do spółki? Minister finansów likwidując zwolnienie aportów z VAT, pozostawił podatników oraz organy podatkowe same na polu walki z kilkoma zaledwie przepisami ustawowymi
Zrezygnował na razie z przedstawienia reguł technicznych rozliczenia VAT przy wnoszeniu aportu. Ich wprowadzenie może wiele zmienić w podatkowej praktyce traktowania aportów.
Nie w pieniądzu, a w naturze
Wniesienie aportu w zamian za wydanie udziałów jest dla celów VAT odpłatną dostawą towarów (odpłatnym świadczeniem usług), począwszy od kwietnia 2009 r. nieobjętą zwolnieniem.
Jest to jednak dostawa o specyficznym charakterze, w której kwota należna nie jest płatna w pieniądzu, ale w formie udziałów (akcji) spółki otrzymującej aport. Dyrektywa 2006 112/WE nie przewiduje dla takich dostaw szczególnego sposobu określania podstawy opodatkowania. Zastosowanie ma w tym wypadku ogólna zasada określona w art. 73 dyrektywy, zgodnie z którą „w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług (…) podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (…)”.
Przy wniesieniu aportu tą zapłatą za dostarczany towar (usługę) jest faktyczna (rynkowa) wartość udziałów otrzymanych przez wnoszącego aport. To ona stanowi bowiem ekonomiczną korzyść uzyskaną w zamian za zrealizowane świadczenie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta