Kiedy usługi pośrednika ubezpieczeniowego są zwolnione z VAT?
To, że broker lub pośrednik ubezpieczeniowy nie pozostaje w bezpośrednim stosunku ze stronami umowy ubezpieczenia lub reasekuracji, do której zawarcia się przyczynia, nie oznacza, że świadczone przez niego usługi nie korzystają ze zwolnienia z VAT
Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 3 kwietnia 2008 r. (sprawa C-124/07 J.C.M Beheer BV przeciwko Staatssecretaris van Financien).
Co prawda orzeczenie to zostało wydane na podstawie przepisów nieobowiązującej już VI dyrektywy, jednak zachowuje aktualność również na gruncie postanowień nowej 112 dyrektywy. Co więcej, może okazać się pomocne przy interpretowaniu przepisów polskiej ustawy o VAT.
Agent pośrednika
Holenderska spółka J.C.M Beheer BV (dalej: spółka) działała m.in. w charakterze agenta spółki VDL Polisassuradeuren BV (dalej: VDL). Ta z kolei zajmowała się działalnością brokerską i pośrednictwem w zakresie ubezpieczeń. Występowała jako pośrednik przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych, a także jako autoryzowany agent zakładów ubezpieczeniowych. Samodzielnie zawierała umowy ubezpieczeniowe w imieniu tych ostatnich.
Spółka natomiast wykonywała w imieniu i na rachunek VDL usługi polegające m.in. na zawieraniu umów ubezpieczeniowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta