Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polonia ma prawo do polskich szkół

22 czerwca 2009 | Publicystyka, Opinie | Tadeusz Gieysztor
źródło: Fotorzepa

Fałszywą nowoczesność kształcenia korespondencyjnego, które tak zachwala MEN, właściwie oceniła okupująca szkołę w Brukseli młodzież, skandując: „Chcemy poetów zamiast Internetu!” – pisze działacz polonijny

Dramatyczne wydarzenia w polskich szkołach w Atenach, w Paryżu i w Brukseli sprawiają, że przed premierem Donaldem Tuskiem ponownie staje pytanie o Polskę i o dobro jej obywateli – również Polonii.

Józef Piłsudski porównywał Polskę do obarzanka; wszystko, co wartościowe, znajduje się na obrzeżach, a w środku jest pusto. Dzisiaj Kresów już nie ma, w środku pusto nie jest, ale na obrzeżach wciąż jest Polonia, której nikt nie pozbawił polskości, obywatelstwa ani żadnego z praw obywatelskich. Do tego wydatnie przyczynia się ona do zwiększenia szacunku dla Polski w świecie i zasobności jej budżetu w kraju – czyni to zwłaszcza (choć nie wyłącznie) najnowsza emigracja czasowa.

Wygaszanie liceów

Najmłodsze pokolenie emigracji wychowuje 76 polskich szkół, funkcjonujących poza krajem. Mają one status szkół „przy ambasadzie” i podlegają Ministerstwu Edukacji Narodowej. W procesie nauczania zachowują one ciągłość z polskim systemem edukacyjnym. Umożliwia to uczniom automatyczną kontynuację nauki po powrocie do kraju, według wspólnej podstawy programowej. Szkoły te są finansowane z budżetu państwa, do którego wpływają także podatki Polaków pracujących za granicą (dokąd wyjechali, bo nie znaleźli pracy u siebie). Utrzymując te szkoły, państwo wywiązuje się z konstytucyjnego obowiązku zapewnienia dostępu polskim dzieciom do publicznego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8350

Spis treści
Zamów abonament