Jeden akt notarialny dla mieszkania i garażu
Dla kupującego mieszkanie i miejsce postojowe od dewelopera najlepiej będzie, gdy dojdzie do jednej transakcji sprzedaży lokalu wraz z prawem do korzystania z konkretnego miejsca w garażu. Wówczas nie ma podstaw do dzielenia transakcji na część opodatkowaną 7- oraz 22-proc. stawką podatku VAT
Rz: Kiedy deweloper może opodatkować sprzedaż mieszkań wraz z miejscem parkingowym stawką 7 procent VAT?
Paweł Fabianowski: Deweloper nie powinien obawiać się zastosowania 7-proc. stawki VAT, gdy wraz ze sprzedawanym mieszkaniem kupujący nabywa jednocześnie udziały w części wspólnej budynku, wraz z prawem używania określonego miejsca postojowego w pomieszczeniu garażowym (garażu wielostanowiskowym), znajdującym się w tym samym budynku.
Czy wystarczy – aby zapłacić 7 proc. VAT – że garaż zostanie zakwalifikowany jako pomieszczenie przynależne i tak opisany będzie w akcie notarialnym?
Umowa sprzedaży mieszkania powinna być zredagowana w ten sposób, aby wraz ze sprzedawanym mieszkaniem dochodziło do sprzedaży prawa do używania miejsca postojowego określonego jako udział w części wspólnej nieruchomości.
Nie ma wtedy znaczenia, czy jest to pomieszczenie przynależne w rozumieniu ustawy o własności lokali. Istotne jest natomiast, co stanowi przedmiot transakcji i dlatego powinien być on precyzyjnie opisany.
Sama klasyfikacja garażu jako pomieszczenia przynależnego nie chroni przed uznaniem przez organ skarbowy, iż dane miejsce postojowe jest powierzchnią użytkową. Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta