Aport nieruchomości do spółki osobowej daje korzyści podatkowe
Wniesienie nieruchomości aportem do spółki osobowej pozwala na urealnienie jej wartości początkowej i zastosowanie indywidualnej amortyzacji. Jednocześnie nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Korzyści podatkowe pojawią się też w momencie sprzedaży tej nieruchomości, w postaci wyższych kosztów, obniżających dochód ze sprzedaży
– Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą (usługi magazynowe).
Posiadam kilka budynków magazynowych. Obecnie zamierzam jeden z nich wnieść do spółki jawnej. Spółka będzie zajmować się działalnością produkcyjną. Budynek był wybudowany w 1950 r.
Kupiłem go jako używany i zamortyzowałem. Jakie skutki w podatku dochodowym spowoduje wniesienie go aportem? – pyta czytelnik DF.
Nie ma przychodu podatkowego
Objęcie udziałów w spółce osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej) a także w spółce cywilnej w zamian za wkład niepieniężny nie generuje u osób fizycznych przychodów z kapitałów pieniężnych ani tym bardziej z działalności gospodarczej czy innych źródeł. Nie powstanie zatem z tego tytułu żaden przychód podatkowy dla czytelnika (taki skutek miałoby wniesienie aportu do spółki kapitałowej). Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 10 marca 2009 r. (IPPB1/415-1375/08-4/EC). Czytamy w niej: „Wkład w postaci nieruchomości w momencie jego wniesienia do spółki osobowej nie rodzi u wspólnika wnoszącego wkład, jak również u pozostałych wspólników żadnych skutków w podatku dochodowym, gdyż nie wiąże się to z odpłatnym zbyciem nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, o czym jest mowa w art. 10 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta