Zamach i kryzys ustrojowy
Uchwalenie konstytucji marcowej umożliwiło wybranie nowego Sejmu i prezydenta. Po kilku latach wojny państwo mogło wkroczyć na drogę pokojowego rozwoju. Wydawało się, że będzie to okres pokoju także i w polityce wewnętrznej. Tymczasem na otwartych 25 września 1921 roku Targach Wschodnich we Lwowie dokonano zamachu na Piłsudskiego
Gdy naczelnik odjeżdżał spod ratusza, Ukrainiec Stefan Fedak oddał cztery strzały w tylną szybę samochodu (ze względu na zacięcie się pistoletu w magazynku pozostało pięć naboi), które lekko zraniły wojewodę Grabowskiego w dłoń i ramiona. Marszałkowi nic się nie stało, w myśl ustalonego programu pojechał do teatru na galowe przedstawienie, później zaś na raut, gdzie przybyli przedstawiciele zagranicy. Wieść o zamachu rozeszła się po mieście. W teatrze i na raucie Piłsudski był witany owacyjnie. Po raucie odwiedził rannego wojewodę.
Po roku, w listopadzie 1922 roku, Fedak stanął przed sądem i został skazany na sześć lat więzienia.
Na kilka tygodni przed zamachem Piłsudski przyjął na kilkugodzinnej audiencji w Belwederze ojca zamachowca, znanego lwowskiego prawnika. Powiedział mu wówczas, co następuje: „Jestem przekonany, że tylko ścisły związek między wolną Polską a wolną Ukrainą może zapewnić pokój na Wschodzie i pomyślny rozwój obu bratnich narodów. Ja ze swej strony starałem się doprowadzić do tego, ale wskazówka na zegarze historii stanęła pięć minut przed 12 i godzina waszej wolności jeszcze nie wybiła. Ale mam nadzieję, że to wkrótce nastąpi, czego wam życzę z całego serca”.
PRAWDA O POLSCEPrawda jest tak łatwa: wszyscyśmy grzeszyli, wszyscy byliśmy słabi, wszyscyśmy od musów dziejowych uciekali. Czyż łgać ciągle o
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta