Wydatki na adaptację trzeba amortyzować
Przedsiębiorca, który poniesie nakłady na ulepszenie wynajmowanego lokalu, powinien amortyzować wytworzoną w ten sposób inwestycję w obcym środku trwałym
Założyłem klub sportowy. Na jego działalność wynająłem na trzy lata pomieszczenie. Poprzednio mieściła się tam drukarnia. Pomieszczenie wymagało ogólnego remontu. Wykonane zostały następujące prace:
- uzupełniono ubytki w ścianach, pomalowano,
- zrobiono ściankę z płyty gipsowej,
- zakupiono dwie pary drzwi i powstały dwie szatnie,
- zrobiono dodatkowe wpusty instalacji elektrycznej,
- zainstalowano wentylatory zgodnie z wymogiem bhp,
- zrobiono podest do ćwiczeń,
- zamontowano grzejniki,
- przystosowano pomieszczenie na biuro, tzn. zerwano starą farbę
i pomalowano, położono wykładzinę na podłogę.
Zakup materiałów do tych prac, czyli farby, zaprawy murarskiej, tynku, płyt gipsowych, piany montażowej, masy szpachlowej, ościeżnic, profili, klamek i wkładek do drzwi, wkładki do drzwi itp., i koszt usług przekroczyły kwotę 3500 zł. Czy mogę to traktować jako remont i jednorazowo zaliczyć do kosztów (prowadzę księgę przychodów i rozchodów), czy jest to inwestycja w obcym środku trwałym i muszę ją amortyzować przez dziesięć lat?
Ustawa o PIT nakazuje amortyzację inwestycji w obcym środku trwałym. Z jej przepisów nie wynika wprost, jakie nakłady tworzą taką inwestycję. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta