Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego wymaga konwencja od obrońcy z urzędu

25 czerwca 2009 | Prawo | Antoni Bojańczyk

Sędziowie ze Strasburga uznali, że polskie uregulowanie procedury karnej w postępowaniu kasacyjnym dotyczące tzw. prawa ubogich jest sprzeczne z konwencyjnym prawem dostępu do sądu i do obrony – nie zgadza się z nimi dr prawa, adiunkt z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Chodzi o orzeczenia z 19 maja w sprawach Antonicelli (2815/05) i Kulikowski (18353/03). Zostały wydane w sprawach, w których na pierwszy plan wybijają się zagadnienia związane z pomocą prawną świadczoną z urzędu na etapie kasacyjnym w postępowaniu karnym. W obu Trybunał zakwalifikował jako naruszenie prawa dostępu do sądu i prawa do obrony zaniechanie udzielania skazanym precyzyjnych i wyczerpujących informacji o sposobie liczenia terminu do wniesienia kasacji przez potencjalnych obrońców z wyboru już po wypełnieniu obowiązków przez obrońców wyznaczonych z urzędu i stwierdzeniu braku podstaw do wniesienia kasacji przez tych ostatnich. W tym zakresie walor obu orzeczeń nie jest dla nas zbyt doniosły. Pogląd dotyczący właściwego pojmowania obowiązków informacyjnych sądu odwoławczego na etapie postępowania przedkasacyjnego został już sformułowany jakiś czas temu w orzecznictwie Sądu Najwyższego i jest w jego judykaturze utrwalony, orzeczenia potwierdzają jedynie jego – jeżeli można się tak wyrazić – konwencyjność.

Uwagę zwracają za to zdania odrębne sędziów Giovanniego Bonello i Ljiljany Mijović (która w pełni przyłączyła się do argumentacji sędziego Bonello) miażdżące polskie prawo karne procesowe i praktykę na etapie postępowania kasacyjnego. Zasługują one na omówienie i kilka słów komentarza, bo argumentacji w nich przedstawionej nie da się zaaprobować.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8353

Spis treści
Zamów abonament