Co obowiązkowo potrącisz podwładnemu przy wypłacie
Pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie pracownika bez jego zgody tylko o należności, które są wymienione w kodeksie pracy. Jeśli dokona takich potrąceń bezpodstawnie, może zostać ukarany grzywną wynoszącą nawet 30 tys. zł
Na podstawie kodeksu pracy rozróżnia się dwa rodzaje potrąceń: ustawowe – dokonywane niezależnie od zgody pracownika, i dobrowolne, które są możliwe tylko za jego aprobatą wyrażoną na piśmie. Zobaczmy, jakie są zasady dokonywania potrąceń ustawowych.
Jaka kolejność
Katalog potrąceń ustawowych jest zamknięty. To oznacza, że pracodawca bez zgody pracownika nie może dokonywać potrąceń żadnych innych kwot oprócz:
– sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
– sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
– zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
– kar pieniężnych za nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Potrąceń z wynagrodzenia za pracę dokonuje się po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych według wymienionej wyżej kolejności. Zasada ta jest bardzo istotna, gdy z wynagrodzenia danego pracownika nie można potrącić wszystkich należności. Zaspokojone wtedy będą te, które znajdują się we wskazanej hierarchii.
Część pieniędzy pod ochroną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta