Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez wakacji i odpraw na zleceniu

25 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik
źródło: Rzeczpospolita

Zatrudnienie na podstawie angażu oznacza wiele obowiązków wobec pracownika, dlatego firmy coraz częściej oferują umowy cywilnoprawne

Umowa-zlecenie jest najbardziej popularną umową cywilnoprawną, na podstawie której może być świadczona praca. Dlatego też warto zwrócić uwagę na różnice między tą umową i umową o pracę, tym bardziej że nierzadko dochodzi w tym zakresie do kontrowersji między stronami.

W razie sporu co do charakteru umowy łączącej strony sąd musi określić w wyroku, czy była to umowa o pracę czy też umowa-zlecenie. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 stycznia 2002 r. (I PKN 786/00), podnosząc, że umowa nie może mieć mieszanego charakteru, łączącego elementy umowy o pracę i umowy-zlecenia. Jeżeli zaś umowa ma równocześnie cechy charakterystyczne dla umowy o pracę i umowy-zlecenia, to dla oceny rodzaju stosunku prawnego decydujące jest ustalenie, które z tych cech mają charakter przeważający.

Mamy różnice...

W porównaniu z umową o pracę, która tworzy stały stosunek prawny między pracodawcą a pracownikiem, zlecenie ma co do zasady charakter jednorazowy i dotyczy wykonania doraźnej czynności lub usługi. Wskazywał na to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8353

Spis treści
Zamów abonament