Organ podatkowy może ingerować, gdy kontrahenci są powiązani
Podstawa opodatkowania może być oszacowana, gdy między kontrahentami istnieją określone powiązania, a z uwagi na zakres prawa do odliczenia lub sposób opodatkowania czynności ustalenie ceny wyższej lub niższej od wartości rynkowej może przynieść korzyści stronom transakcji
Niewątpliwie występują takie sytuacje, w których kontrahenci ustalając nierzeczywistą wartość świadczeń, mogliby uchylać się od opodatkowania VAT. Z uwagi na charakter tego podatku wchodzi to w grę wyłącznie wtedy, gdy jedna ze stron (sprzedawca bądź nabywca) nie może skorzystać z prawa do odliczenia. Jednak gdy strony są czynnymi podatnikami, kwestia wartości świadczenia jest dla budżetu obojętna.
Możliwość szacowania obrotu w wypadku podmiotów powiązanych została wprowadzona do prawa wspólnotowego dopiero 13 sierpnia 2006 r. (kiedy weszła w życie dyrektywa Rady 2006/69/WE z 24 lipca 2006 r. zmieniająca dyrektywę 77/388/EWG w odniesieniu do niektórych środków w celu uproszczenia procedury obciążania podatkiem od wartości dodanej i pomocy w zwalczaniu uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania oraz uchylająca niektóre decyzje przyznające odstępstwa). Wcześniej prawo do szacowania podstawy opodatkowania na podstawie wartości rynkowej było przyznane niektórym państwom członkowskim w ramach środka specjalnego (art. 27 VI dyrektywy, obecnie art. 394 i 395 obowiązującej dyrektywy 112), o co Polska jednak nie występowała.
Dopiero od sierpnia 2006 r. istnieje podstawa dla wszystkich państw członkowskich, aby wprowadziły w przepisach krajowych regulacje pozwalające na oszacowanie podstawy opodatkowania.
Podstawa do szacowania
Jest nią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta