Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej wystąpić ze spółki osobowej, niż sprzedać w niej udziały

25 czerwca 2009 | Dobra firma | Marcin Jamroży Marcin Sobieszek

Zamiast sprzedawać udział w handlowej spółce osobowej, wystąp raczej z takiej spółki. Unikniesz wtedy ponownego opodatkowania wypracowanego w ramach działalności spółki zysku

Wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki osobowej (np. jawnej) zawartą na czas nieokreślony na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Termin ten może zostać skrócony w umowie spółki.

Wypłacony udział, zwrócony wkład

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej powoduje obowiązek rozliczenia udziału kapitałowego wspólnika. Rozliczenie poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika przez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym. Ustalony w ten sposób udział kapitałowy powinien być wypłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu, a rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze (art. 65 k.s.h.).

Przykład

Jan Nowak, wspólnik spółki jawnej Alfa, wypowiedział umowę spółki (posiada 50-proc. udział w zyskach). Wniesiony przez niego wkład pieniężny wynosił 10 tys. zł. Jednocześnie bilans

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8353

Spis treści
Zamów abonament