Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić, by zasiedzieć nieruchomość

25 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Renata Krupa-Dąbrowska

Można władać działką, inwestować, płacić podatki, a nie mieć tytułu prawnego do niej. Prawo pozwala jednak wyprostować sytuację takiej ziemi

Wyjściem jest bowiem zasiedzenie nieruchomości. Nie każdy jednak może to zrobić.

W ten sposób nabywa się własność gruntu, budynku i lokalu, uzyskuje służebność oraz użytkowanie wieczyste. Warto jednak pamiętać, że zasiedzenie nieruchomości budynkowej jest możliwe jedynie wraz z zasiedzeniem użytkowania wieczystego gruntu.

Przepisy dopuszczają także zasiedzenie części nieruchomości gruntowej, na skutek zasiedzenia nastąpi wtedy wydzielenie nowej z nowym właścicielem.

Prawo do zasiedzenia przysługuje jedynie posiadaczowi samoistnemu, czyli takiemu, który włada nieruchomością jak właściciel (użytkownik), np. płaci podatek od nieruchomości lub opłatę za użytkowanie wieczyste, ogrodził działkę, zabudował ją, oddał w dzierżawę sąsiadom, ponosił wydatki związane z ubezpieczeniem budynków itd.

Tylko posiadacz samoistny

Uwaga! Jeżeli dana osoba jest najemcą lub dzierżawcą gruntu i chce zasiedzieć nieruchomość, to nie ma na to szans. Nie jest bowiem posiadaczem samoistnym, ale zależnym. Bez znaczenia jest przy tym, że właściciel nie interesuje się nieruchomością.

Nie wszystkie nieruchomości można jednak zasiedzieć. Zakaz obejmuje te o charakterze użyteczności publicznej lub takie, które przepisy wyłączyły z obrotu, np. grunty zajęte pod drogi publiczne, ulice, parki,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8353

Spis treści
Zamów abonament