Kiedy fiskus może zakwestionować rozliczenie VAT, jeśli ustalisz nierynkową cenę
Czy organ podatkowy ma prawo oszacować wielkość obrotu przedsiębiorcy, gdy uzna, że żądana cena za świadczenie nie odpowiada wartości rynkowej? Ustawa o VAT nie daje takiej możliwości, z wyjątkiem gdy między kontrahentami w grę wchodzą powiązania, np. o charakterze rodzinnym czy kapitałowym
Podatek od towarów i usług jest podatkiem od konsumpcji. Są nim objęte określone czynności: w obrocie krajowym przede wszystkim odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Opodatkowane nie są przy tym same płatności czy też transfery pieniężne. Płatność czy transfer pieniędzy tylko wówczas jest obrotem (i podlega VAT), gdy stanowi wynagrodzenie za czynność opodatkowaną.
Oczywiście podstawa opodatkowania jest ujęta wartościowo (a nie ilościowo), co sprawia, że faktycznemu opodatkowaniu podlega obrót z tytułu wykonywania danych czynności.
Obrotem kwota należna...
Zgodnie z podstawową zasadą wyrażoną w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Regułą jest zatem to, że podstawą opodatkowania jest kwota należna (pomniejszona o kwotę podatku). Zgodnie ze słownikiem języka polskiego należny to „przysługujący, należący się komuś lub czemuś”. Niewątpliwie pojęcie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta