Czy od niepodzielonego zysku rzeczywiście trzeba zapłacić podatek dochodowy
Wartość niepodzielonego zysku w spółkach kapitałowych przekształcanych w osobowe jest przychodem z udziału w zyskach osób prawnych opodatkowanym PIT lub CIT. Tak wynika z ustaw o podatkach dochodowych. Regulacja ta budzi jednak sporo wątpliwości
Jedną z istotnych konsekwencji przekształcenia spółki kapitałowej w osobową jest konieczność opodatkowania tzw. niepodzielonego zysku. Ponieważ okoliczność ta może mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu przez wspólników decyzji o zmianie formy prawnej prowadzonej przez nich działalności, warto poddać bliższej analizie nowe rozwiązania przyjęte w obu ustawach o podatkach dochodowych.
Nowa regulacja
Od 1 stycznia br. do art. 10 ust. 1 ustawy o CIT oraz do art. 24 ust. 5 ustawy o PIT dodano kolejny punkt, zgodnie z którym za dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych uznaje się dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także „wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia”.
Z przytoczonej regulacji, jak i z uzasadnienia do ustawy nowelizującej wnosić można, że intencją ustawodawcy było wprowadzenie opodatkowania w sytuacji, gdy w ramach przekształcenia dochodzi niejako do transferu pozostawionego w spółce kapitałowej (spółce przekształcanej)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta