Różnice w oprocentowaniu nie stanowią przychodu
Nie można zaliczać do przychodów pracownika różnicy, jaka występuje między oprocentowaniem udzielonej mu pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych a oprocentowaniem kredytów komercyjnych
W wielu firmach pracownikom przyznawane są pożyczki, np. na cele mieszkaniowe, z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Pożyczki te w porównaniu z kredytami komercyjnymi oprocentowane są na preferencyjnych warunkach. Udzielenie pożyczek dla wszystkich pracowników odbywa się – generalnie – według tych samych zasad i przy zawieraniu umów pożyczek stosowana jest taka sama stopa procentowa. W niektórych przedsiębiorstwach powstają jednak wątpliwości, czy pracownicy, którym udzielono takich pożyczek, otrzymują częściowo nieodpłatne świadczenie stanowiące opodatkowany przychód ze stosunku pracy. Rozstrzygnięcie tego problemu ma istotne znacznie dla rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych.
Nie tylko pieniądze
Zgodnie z ustawą o PIT za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne i wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta