Niepełnosprawni dłużej będą na wakacjach
Takim zatrudnionym, choć nie wszystkim, zwiększasz pulę wolnego w roku kalendarzowym o 21 dni. Każdemu możesz za to dopłacić do kosztów ich wykorzystania
Pracownik, który ma orzeczenie o niepełnosprawności, ma więcej wolnego. Jego uprawnienie wynika z ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.), dalej ustawa o rehabilitacji. Przywilej ten nie dotyczy jednak wszystkich niepełnosprawnych. Trzeba też umieć policzyć, ile dni wolnego można wykorzystać na turnus rehabilitacyjny, a ile na wczasy.
Dla kogo bonusowe wczasy…
Dla pracownika, który ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, przysługuje:
- dziesięć dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze dziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym,
- do 21 dni roboczych zwolnienia od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku.
Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu niepełnosprawny pracownik nabywa po przepracowaniu jednego roku, licząc od dnia zaliczenia go do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Od razu po jego uzyskaniu może skorzystać ze zwolnienia od pracy w celu uczestnictwa w turnusie. Ale w tym celu musi mieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta