Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znani z mediów dołują w Sejmie

10 lipca 2009 | Kraj | Izabela Kacprzak
Najmniej głosowań w Sejmie opuszczają posłowie PO. Najczęściej podnoszą rękę: Grzegorz Roszak, Marek Krzątała i Grzegorz Karpiński
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Najmniej głosowań w Sejmie opuszczają posłowie PO. Najczęściej podnoszą rękę: Grzegorz Roszak, Marek Krzątała i Grzegorz Karpiński
źródło: Rzeczpospolita

Aktywność posłów. Tym, którzy zwykle brylują w telewizji, nie starcza już czasu na pilną pracę w parlamencie

Aktywność posłów, a więc w dużej mierze ich pracę, mierzy sam Sejm, który prowadzi statystykę interpelacji, zapytań, oświadczeń, pytań bieżących, sprawozdawczości i głosowań każdego parlamentarzysty.

Kto prowadzi w zestawieniach? Najwięcej interpelacji od początku szóstej kadencji złożyła poseł Anna Sobecka (PiS) z Torunia, na drugim biegunie jest 22 posłów, którzy w ciągu prawie dwóch lat zdołali złożyć jedynie po jednej (m. in. Tomasz Dudziński z PiS, Andrzej Celiński z SdPl – NL).

W liczbie zapytań prowadzi Mieczysław Łuczak z PSL (127), w pytaniach bieżących Wacław Martyniuk z Lewicy (29).

Liderem sprawozdawczości jest Jerzy Kozdroń z Platformy Obywatelskiej. Aż 26 razy relacjonował prace komisji lub projekty ustaw, np. dotyczące ustroju czy prawa materialnego.

– Statystyka to nie wszystko – komentuje Ryszard Terlecki, poseł PiS (11 wypowiedzi, 9 interpelacji, 4 zapytania i 3 pytania w sprawach bieżących). Twierdzi, że niektórzy posłowie mają niezłe wyniki, choć ich liczne wystąpienia nie mają sensu, a tylko przedłużają obrady. – Ja zanim zgłoszę interpelację, mocno się zastanowię, czy ranga sprawy jest odpowiednia, by angażować ministra – zaznacza Terlecki.

Niektórzy świadomie zmniejszają aktywność. Tak postępuje np. poseł Andrzej Czerwiński, lider PO w Małopolsce (jedna interpelacja). – Uznałem, że bez sensu jest robić to w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8366

Spis treści

Po godzinach

Zamów abonament