Wakacje w pracy
Lato spędzone w biurze nie musi być koszmarem. Zamiast tęsknić za wylegiwaniem się na plaży, lepiej opanować techniki, które pomogą bardziej efektywnie pracować. Tak, by zostało więcej czasu na wypoczynek. Jak spędzić go z głową, radzą psycholodzy
Nadmiar służbowych obowiązków zatrzymał cię na wakacje w pracy? A może planujesz dłuższy wypoczynek dopiero jesienią? Czy też ze strachu przed zwolnieniem wolisz wykazywać się za biurkiem niż na górskim szlaku?
Nieważne, dlaczego zainteresował cię ten tekst. Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Nieprawda, że lato jest najlepszym czasem na urlop.
– Uzasadniają to rytmy roczne – tłumaczy Krzysztof Klajs, psychoterapeuta z Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. – Przecież to właśnie latem mamy najwięcej energii. Inaczej niż w okresie przesilenia jesiennego lub wiosennego, kiedy dzień jest dużo krótszy od nocy. W efekcie obniża się nam nastrój i wpadamy w apatię. To ten czas jest lepszy dla organizmu na odpoczynek.
Nie znaczy to oczywiście, że nie warto korzystać z uroków lata. Brak urlopu nie musi być przecież równoznaczny z nieszczęściem i poczuciem, że coś nam w życiu umyka. Zamiast użalać się nad sobą, lepiej wziąć sprawy w swojej ręce. Nic tak w końcu nie podnosi komfortu psychicznego człowieka jak poczucie, że ma się wpływ na rzeczywistość.
Co zamiast grilla
Istotą wypoczynku jest to, co się dzieje w głowie – mówi Jacek Santorski, psycholog biznesu. Innymi słowy, okoliczności stanowią tylko tło dla naszego nastawienia. Ono z kolei często wynika nie tyle ze świadomych pragnień, ile ze społecznej presji. W praktyce realizujemy wizję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta