Klimat tworzą mieszkańcy
Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek, twórcy grupy Twożywo, od lat zmieniają ściany warszawskich kamienic w wielkoformatowe galerie sztuki. Wyruszyliśmy tropem ich murali i tradycyjnie zapytaliśmy o ulubione miejsca w mieście.
Pustostan na Woli. Za pomocą czarnej farby wymalowano na nim litery w taki sposób, by stworzyć wrażenie dziury po kuli. Niżej widać zaś napis symbolizujący mur rozpadający się w gruzy. To praca Twożywa zatytułowana „Jeszcze świadomy”. Powstała w zeszłym roku i była jednym z elementów składających się na obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Grupa artystyczna założona w 1998 roku przez Libela i Sidorka upodobała sobie właśnie takie domy z charakterem, ich prac trudno więc szukać na budynkach nowych i wymuskanych.
Tworząc klimat
– Inspiruje nas stara, zanikająca część miasta – mówi Mariusz. Choć to, co przetrwało wojnę, powoli zanika, bo niszczejące kamienice wygryzane są przez apartamentowce, to obydwaj twórcy wciąż jeszcze potrafią znaleźć tu miejsce dla siebie. I wcale nie kierują się na charakterną Pragę, ale na Śródmieście Południowe.
– Kwadrat między ulicami: Marszałkowską, Koszykową, Chałubińskiego i Alejami Jerozolimskimi jest jednym z miejsc, w których zachowała się swoistość tego miasta. Szkoda patrzeć, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta