Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klimat tworzą mieszkańcy

10 lipca 2009 | Życie Warszawy | Dominika Węcławek
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
„Jeszcze świadomy” – Twożywo podczas malowania jednego z największych swoich murali  (na górze) i podczas prac w Muzeum Powstania Warszawskiego, z którym stale kooperuje (na dole)
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
„Jeszcze świadomy” – Twożywo podczas malowania jednego z największych swoich murali (na górze) i podczas prac w Muzeum Powstania Warszawskiego, z którym stale kooperuje (na dole)

Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek, twórcy grupy Twożywo, od lat zmieniają ściany warszawskich kamienic w wielkoformatowe galerie sztuki. Wyruszyliśmy tropem ich murali i tradycyjnie zapytaliśmy o ulubione miejsca w mieście.

Pustostan na Woli. Za pomocą czarnej farby wymalowano na nim litery w taki sposób, by stworzyć wrażenie dziury po kuli. Niżej widać zaś napis symbolizujący mur rozpadający się w gruzy. To praca Twożywa zatytułowana „Jeszcze świadomy”. Powstała w zeszłym roku i była jednym z elementów składających się na obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Grupa artystyczna założona w 1998 roku przez Libela i Sidorka upodobała sobie właśnie takie domy z charakterem, ich prac trudno więc szukać na budynkach nowych i wymuskanych.

Tworząc klimat

– Inspiruje nas stara, zanikająca część miasta – mówi Mariusz. Choć to, co przetrwało wojnę, powoli zanika, bo niszczejące kamienice wygryzane są przez apartamentowce, to obydwaj twórcy wciąż jeszcze potrafią znaleźć tu miejsce dla siebie. I wcale nie kierują się na charakterną Pragę, ale na Śródmieście Południowe.

– Kwadrat między ulicami: Marszałkowską, Koszykową, Chałubińskiego i Alejami Jerozolimskimi jest jednym z miejsc, w których zachowała się swoistość tego miasta. Szkoda patrzeć, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8366

Spis treści

Po godzinach

Zamów abonament