Rozrywka dla uczestników szkolenia to reprezentacja
Organy podatkowe są zdania, że nie wszystkie wydatki związane z organizacją szkolenia dla kontrahentów można rozliczyć w kosztach podatkowych. Część z nich ma bowiem charakter reprezentacyjny
Klasyfikacja wydatków ponoszonych przez podatników na szkolenia organizowane dla kontrahentów budzi sporo wątpliwości. Stąd pojawiło się wiele interpretacji będących odpowiedzią na pytania podatników.
Dwa warunki
Zasadniczo wskazuje się w nich, że – tak jak w wypadku innych wydatków – warunkiem wstępnym ich klasyfikacji do kosztów uzyskania przychodów jest spełnienie wymogów przewidzianych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (odpowiednio art. 22 ust. 1 ustawy o PIT), tj. poniesienie wydatku w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (na to, że wydatki związane ze szkoleniem spełniają ten warunek, wskazał przykładowo WSA we Wrocławiu w wyroku z 21 maja 2009 r., I SA/ Wr 101/09. Orzeczenie to było omawiane w DF z 6 lipca br. przyp. red.).
W następnej kolejności należy przeanalizować, czy wydatek nie został ujęty przez ustawodawcę w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów podatkowych (art. 16 ust. 1 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 ustawy o PIT), w tym w szczególności ze względu na reprezentacyjny charakter.
Różne wydatki, jedna faktura
Organy podatkowe zajmują stanowisko, że podatnik powinien osobno kwalifikować każdy z wydatków ponoszonych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta