Aport był zwolniony z VAT, a więc zmiana umowy spółki była bez PCC
Do końca 2006 r. wniesienie aportu do spółki kapitałowej przez wspólnika działającego w charakterze podatnika VAT nie powinno być objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych
Z najnowszego orzecznictwa wynika bowiem, że zmiana umowy spółki wynikająca z podwyższenia kapitału zakładowego na skutek wniesienia aportu jest na potrzeby ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) czynnością tożsamą z wniesieniem tego aportu do spółki. Zatem, z uwagi na obowiązujące wówczas generalne zwolnienie aportów z VAT, PCC nie wchodził w grę.
Przypomnijmy, że do końca listopada 2008 r. wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego były zwolnione z VAT na mocy § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 97, poz. 970 ze zm.).
Po zmianie rozporządzenia ze zwolnienia tego można było korzystać jeszcze do końca marca br.
Jak było
Do 31 grudnia 2006 r. PCC podlegała również czynność „zmiany umowy spółki”, za którą uznawano (w odniesieniu do spółek kapitałowych) m.in. wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powodowała podwyższenie kapitału zakładowego. Zmiana umowy spółki była objęta 0,5-proc. stawką PCC naliczaną – w wypadku aportów – od wartości, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
Zgodnie z ówcześnie obowiązującym art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta