Ulga z wieloma warunkami
Aby odzyskać VAT z niezapłaconej przez kontrahenta faktury, musimy m.in. otrzymać od niego potwierdzenie odbioru zawiadomienia o zamiarze korekty podatku
Powinniśmy też sprawdzić, czy dłużnik jest nadal czynnym podatnikiem VAT. To nie wszystkie warunki, nie dziwi więc, że podatnicy mają spore problemy ze skorzystaniem z ulgi.
– Czy wystarczy, że zawiadomienie o zamiarze korekty odbierze żona dłużnika? Jak sprawdzić, czy jest on czynnym podatnikiem, czy można to ustalić telefonicznie w urzędzie? – pyta czytelniczka DF.
Ulga na złe długi to szansa na odzyskanie podatku dla firm, które mają problemy z nierzetelnymi klientami. Pozwala na to art. 89a ust. 1 ustawy o VAT. Wynika z niego, że podatnik ma prawo skorygować VAT należny od dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, jeśli uprawdopodobni nieściągalność wierzytelności. Będzie to możliwe, gdy należność nie zostanie uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Jeśli więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta