Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porozumienia kryzysowe mogą być groźne dla załóg

31 sierpnia 2009 | Prawo | Tomasz Zalewski
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa

O rozwiązaniach dotyczących czasu pracy, które znalazły się w przepisach antykryzysowych, rozmawiamy z dr. hab. Arkadiuszem Sobczykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, właścicielem kancelarii prawnej Sobczyk i Współpracownicy w Krakowie

Czy zdziwił się pan, że w pakiecie antykryzysowym znalazło się tyle rozwiązań dotyczących zmian w prawie pracy, a zwłaszcza w przepisach o czasie pracy?

Arkadiusz Sobczyk: Nie. Jednym z podstawowych celów pakietu antykryzysowego jest utrzymanie miejsc pracy. Założenie, zresztą słuszne, jest takie, że jeżeli obciążenie pracą w firmie jest stałe, ale w czasie dekoniunktury nierównomiernie rozłożone, to naturalnym ruchem jest wprowadzenie rozwiązań, które pozwalają dostosować zasoby pracy do czasu pracy, a w konsekwencji dostosować koszty osobowe do rzeczywistej aktywności gospodarczej. Chcę przy tym podkreślić, iż same zmiany w przepisach o czasie pracy nie są oczywiście gwarancją utrzymania zatrudnienia. Jednakże nie powinno budzić wątpliwości, że są czynnikiem korzystnym dla firm, a pośrednio dla już zatrudnionych.

Czy coś w pakiecie pana zaskakuje?

Owszem, i to kilka spraw. Po pierwsze zbyt późne i jedynie okresowe wprowadzenie możliwości stosowania dłuższych okresów rozliczeniowych, przynajmniej dla niektórych pracodawców. Przepisy unijne pozwalają bowiem na stosowanie dłuższych niż przewidziane w kodeksie pracy okresów rozliczeniowych. Doświadczenia firm działających w branżach sezonowych pokazują, że dzisiejszy kodeks jest dla nich zbyt sztywny. W dobie konkurencji globalnej wydłużone okresy rozliczeniowe obwarowane gwarancjami pracowniczymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8409

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament