Sponsorując imprezę, odliczysz wydatki
Firmy chętnie finansują konkursy, mecze, koncerty i konferencje. Podczas imprezy mogą promować swoje produkty, a wydatki na sponsoring zaliczą do kosztów
Sponsoring przeważnie dotyczy imprez publicznych, np. konferencji, festynów, konkursów. Mogą mieć różny zasięg. Przedsięwzięcie może być wspierane w formie gotówkowej jak i rzeczowej, np. gdy producent odzieży przekaże koszulki ze swoim logo na rzecz szkolnej drużyny sportowej biorącej udział w okręgowych rozgrywkach. Może też dotyczyć pojedynczych osób, np. zawodników sportowych.
Zasadniczo sponsoring jest formą reklamy, która nie jest tak bezpośrednia, jak np. ukazująca się w krótkim czasie na ekranach telewizyjnych, ale trwa dłużej np. podczas imprezy masowej. Dzięki temu firma sponsorująca może być zapamiętana i pozytywnie kojarzona. Często też sponsoring ma na celu zainteresowanie produktami firmy i przejawia się w ich prezentacji podczas finansowanego przedsięwzięcia, imprezy, konferencji. Przykładowo w trakcie konferencji poświęconej rachunkowości sponsorujące firmy prezentują swoje programy księgowe albo w czasie festynu odbywa się degustacja żywności produkowanej przez sponsora.
Dla rozliczenia kosztów obecnie nie ma znaczenia, czy sponsorowana impreza ma charakter publiczny, czy niepubliczny. Było to istotne przed 1 stycznia 2007 r., gdy wydatki na reklamę niepubliczną mogły być zaliczone w koszty tylko do wysokości limitu 0,25 proc. przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta