Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozycja prymusa może osłabić determinację rządu

31 sierpnia 2009 | Ekonomia | Mirosław Kuk Łukasz Wilkowicz
Prof. Andrzej Wojtyna
autor zdjęcia: Małgorzata Pstrągowska
źródło: PARKIET
Prof. Andrzej Wojtyna

Dopóki nie zobaczymy wyraźnego odblokowania rynków kredytowych, trudno mówić nawet o nadziejach na trwałe ożywienie - mówi prof. Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Rz: PKB wzrósł w drugim kwartale o 1,1 proc. Nie grozi nam już recesja, najgorsze za nami?

prof. Andrzej Wojtyna: Cieszę się bardzo, że oficjalne dane nie tylko potwierdziły formułowane ostatnio wstępne oceny, ale nawet okazały się od nich lepsze. Nie mogę jednak powiedzieć, że najgorsze już za nami, ponieważ to będzie zależeć w decydującej mierze od uwarunkowań zewnętrznych.

Rząd spocznie na laurach?

Pozycja prymusa może mieć też negatywne konsekwencje – może osłabiać determinację w podejmowaniu koniecznych działań długookresowych, od których zależeć będzie trwałość ożywienia i powrót na ścieżkę szybkiego wzrostu PKB. Ryzyko takie zwiększa się ze względu na zbliżające się w Polsce wybory prezydenckie i parlamentarne. W tych warunkach ważne będzie to, w jakim stopniu pozycja prymusa pomoże zwiększyć napływ inwestycji zagranicznych. Radość studzą ponadto dane o szybko rosnącym w ostatnich miesiącach zadłużeniu gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, choć po silnym boomie jest to zjawisko nieuniknione.

A dał się pan ponieść fali nadziei ostatnich tygodni na szybkie wyjście światowej gospodarki z recesji?

Nie za bardzo, gdyż uwaga ogniskuje się nadmiernie na samych zjawiskach recesyjnych, a nie można zapominać, że nie mamy do czynienia ze „zwykłą” recesją, bo przecież do tego dochodzi kryzys...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8409

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament