Sposób na nierzetelnego najemcę
Aby wypowiedzenie umowy najmu było skuteczne, powinno być dokonane na piśmie i określać przyczynę wypowiedzenia. Nieodebranie awizowanej przesyłki nie ma wpływu na skuteczność jej doręczenia
Rozmowa z Aleksandrą Dalecką, adwokat w Kancelarii Zdanowicz i Wspólnicy:
RZ: W jakich sytuacjach można uznać, że najemca jest kłopotliwy, czyli z powodu jakich zachowań rozwiązać umowę najmu zawartą na czas określony?
Aleksandra Dalecka: Najczęstsze są z pewnością problemy z regulowaniem czynszu i innych opłat. Żeby stwierdzić, jakie uprawnienia przysługują wynajmującemu w takiej sytuacji, trzeba przede wszystkim ustalić, czy do naszej umowy stosuje się zapisy ustawy z 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (dalej ustawa).
Ustawa ta cieszy się złą sławą wśród wynajmujących, ponieważ de facto dość mocno ogranicza prawa właścicielskie do lokalu w imię ochrony lokatora, czyli również najemcy. Łatwiej ma wynajmujący lokal, z którego sam przejściowo nie korzysta w całości lub w części w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, gdyż wówczas ustawę stosuje się do jego umowy jedynie w zakresie niektórych przepisów, w tym jednak zastosowanie znajdują przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy najmu, tj. art. 11 ust. 1 i 2 pkt 1 – 3 ustawy.
Możliwość wypowiedzenia takiego najmu zawężona jest wyłącznie do przypadków przewidzianych ustawą. W umowie z najemcą nie możemy zatem wprowadzić innych przesłanek dla wypowiedzenia przez wynajmującego.
Ponieważ ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta