Trudno ująć zryczałtowane odszkodowanie
Firmy często zabezpieczają swoje interesy poprzez wprowadzenie do umów kar umownych. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba dowodzić wysokości poniesionej szkody. Firma, która zapłaci taką karę, nie zawsze zaliczy ją jednak do kosztów
Kary umowne uregulowane są w kodeksie cywilnym.
Zgodnie z jego art. 483 § 1 strony mogą zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Paragraf 2 tego przepisu mówi, że dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się z zobowiązania przez zapłatę kary umownej.
W myśl art. 484 § 1 w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody.
Żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły.
Zwykle zmniejszą dochód
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania kar umownych i odszkodowań z tytułu:
- wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług
- zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad
- zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.
Takie same zasady obowiązują przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT).
Oznacza to, że pozostałe kary umowne są kosztem uzyskania przychodów, o ile tylko spełniają ich definicję.
Jedną z najczęstszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta