Zaliczki w stałej kwocie to mniej biurokracji
Możliwość wyboru sposobu uiszczania zaliczek na PIT i CIT nie ogranicza się jedynie do częstotliwości ich wpłacania. Możemy zdecydować, czy chcemy je obliczać biorąc pod uwagę wysokość rzeczywiście osiągniętego dochodu, czy też mają być płacone w stałej kwocie, wyliczonej na podstawie zeznania z lat poprzednich
Ta druga, uproszczona forma może być bardzo opłacalna wtedy, gdy nasza firma się rozwija i spodziewane dochody w 2010 r. przewyższą te osiągnięte w latach ubiegłych. Oczywiście różnicę między zaliczkami wpłaconymi w formie uproszczonej a podatkiem wyliczonym od rzeczywistego dochodu osiągniętego w danym roku trzeba będzie dopłacić, ale dopiero w rozliczeniu rocznym.
Skorzystamy więc na tym, że moment zapłaty podatku zostanie odroczony w czasie. Dodatkowy zysk to ograniczenie pracy administracyjnej związanej z wyliczaniem zaliczek i minimalizacja skutków ewentualnych błędów przy obliczaniu dochodu w trakcie roku. Zaletą jest też niewątpliwie to, że z góry wiemy, jaki podatek przyjdzie nam zapłacić w kolejnym miesiącu.
A co w sytuacji gdy przewidywania się nie sprawdzą i firma wpadnie w kłopoty finansowe?
Niestety, nie ma możliwości zmiany wybranej formy wpłacania zaliczek w trakcie roku, muszą być płacone w stałej wysokości, obliczonej na podstawie zeznania z lat poprzednich, nawet gdy przedsiębiorca ponosi stratę.
Oczywiście odzyska nadpłacone kwoty, ale dopiero po złożeniu zeznania rocznego.
Kto skorzysta, a kto nie
Możliwość wpłacania zaliczek w uproszczonej formie mają zarówno podatnicy PIT, jak i CIT. Jeśli chodzi o podatników PIT, to dotyczy ona tylko osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną według skali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta