Gdy ujawnisz tajemnicę, szef zażąda zapłaty
Jeśli podwładny ujawni dane przedsiębiorstwa, w którym pracuje, i przez to narazi pracodawcę na szkodę, musi się liczyć z procesem sądowym, który może się zakończyć wyrokiem skazującym
Zachowanie w tajemnicy informacji dotyczących technologii, powiązań handlowych lub marketingu ma często duże znaczenie dla pozycji przedsiębiorstwa na rynku. Ich ujawnienie może wyrządzić pracodawcy szkodę, co z kolei może spowodować, że pracodawca straci z tego powodu dotychczasowych klientów i popadnie w tarapaty finansowe.
Czyn nieuczciwej konkurencji
Dlatego też tak duże znaczenie praktyczne ma ochrona tajemnicy pracodawcy, czemu służą m.in. przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153 poz. 1503 ze zm.), które przewidują możliwość dochodzenia odszkodowania od pracownika ujawniającego tajemnice firmy.
Ujawnienie lub wykorzystanie informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji opisany w art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z tym przepisem czynem nieuczciwej konkurencji jest przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa albo ich nabycie od osoby nieuprawnionej, jeżeli zagraża...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta