Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podczas wypowiedzenia można nie pracować

28 grudnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Pracodawca, który chce się rozstać z pracownikiem, nie powinien pochopnie postanawiać o tym, że zwolni go z obowiązku świadczenia pracy. Gdyby bowiem zmienił zdanie, trudno mu będzie nakłonić podwładnego do powrotu do firmy

Bardzo często się zdarza, że gdy szef rozwiązuje stosunek pracy z podwładnym z zachowaniem okresu wypowiedzenia, nie chce przy tym, aby ten wykonywał pracę w tym czasie.

Tak było w przypadku naszego czytelnika, który pełnił w swojej firmie funkcje kierownicze i miał dostęp do informacji poufnych.

Gdy rozstawał się z firmą, jego szef zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy w trakcie wypowiedzenia, bo nie chciał, aby miał jeszcze styczność z tajnymi dokumentami. Pracownik zastosował się do polecenia pracodawcy i nie przychodził do pracy, choć nigdy pisemnie nie wyraził zgody na wspomniane zwolnienie.

Po jakimś czasie okazało się, że pracodawca ma problem ze znalezieniem osoby, która zastąpiłaby tego podwładnego. W związku z tym, że nie minął jeszcze okres wypowiedzenia, zażądał od pracownika, aby stawił się w firmie do pracy na czas do końca okresu wypowiedzenia.

Powstaje pytanie, czy żądanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Bez regulacji

Na początek trzeba wspomnieć, że kodeks pracy ani inne przepisy prawa pracy nie regulują zagadnienia zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

Nie oznacza to jednak, że taka sytuacja nie jest możliwa do zastosowania w praktyce lub jest niezgodna z obowiązującym prawem.

Wprawdzie pracodawca zgodnie z art. 22 kodeksu pracy ma obowiązek organizować pracę w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8508

Spis treści
Zamów abonament